Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? - 3 kroki do udanego zakupu

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? - 3 kroki do udanego zakupu

 

Realizacja planów o budowie własnego wymarzonego domu, bardzo często poprzedzona jest potrzebą zakupu właściwej działki. Już i ta inwestycja może być nie lada wyzwaniem dla osób, które  gubią się w zagmatwanych procedurach urzędowych. Jednak, by wybrać i kupić odpowiednią działkę trzeba się troszkę pofatygować, często zasięgnąć profesjonalnej pomocy – rzeczoznawcy majątkowego, dobrego prawnika, notariusza, geodety.

 

To warto sprawdzić przed zakupem działki:

 

1. Księga wieczysta – rejestrem ksiąg wieczystych zajmują się Sądy Rejonowe właściwe według miejsca położenia nieruchomości. Posiadając numer księgi wystarczy udać się do wydziału ksiąg wieczystych właściwego sądu lub korzystając z Internetu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości przejrzeć księgę wieczystą w wersji elektronicznej. Rejestr ksiąg wieczystych jest jawny, dlatego każdy zainteresowany może wnioskować w sądzie o wydanie odpisu księgi wieczystej lub samodzielnie dokonać wydruku z elektronicznej bazy.

 

W księdze wieczystej znajdują się cztery działy, z których dowiemy się o:

 

        położeniu działki, jej powierzchni i innych danych z ewidencji gruntów

        właścicielach działki i ich udziałach

        służebnościach i prawach osób trzecich np. służebności przesyłu, służebności drogi koniecznej, prawie przechodu

        obciążeniach hipotecznych.

 

2. Wypis i wyrys z rejestru gruntów – wypis i wyrys z rejestru gruntów dostarczy szeregu informacji o statusie działki min. dane właściciela, identyfikator działki, klasa gleby, pole powierzchni. Informacje te należy skrupulatnie porównać z tymi ujawnionymi w księdze wieczystej. W przypadku rozbieżności wszystkie niezgodności powinny zostać wyjaśnione i skorygowane przed przystąpieniem do zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

 

3. Status działki – jeżeli wybrana działka została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to tam znajdziemy informacje o jej przeznaczeniu, a dokładnie, czy została zakwalifikowana, jako działka budowlana, rolna, czy leśna. Z planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się także o rodzaju dopuszczalnej zabudowy na danym terenie, kubaturze budynków, ich położeniu na działce oraz o innych ustaleniach np. wyłączeniu możliwości budowy hal produkcyjnych. Jeżeli działka nie została jeszcze objęta planem zagospodarowania przestrzennego, przed podjęciem ostatecznej decyzji o jej zakupie warto złożyć wniosek o ustalenie tzw. warunków zabudowy. Tylko w ten sposób kupujący uzyska pewność, że na wybranej działce będzie mógł postawić dom.

 

Znalezienie odpowiedniej działki pod budowę domu może pochłonąć wiele miesięcy. Liczy się bowiem wiele czynninków, które brane są przez kupującego po uwagę - przede wszystkim powierzchnia działki, położenie, cena, dotęp do mediów.  Dlatego w przypadku, gdy po wybraniu działki pojawiły się problemy natury prawnej - działka nie posiada księgi wieczystej lub nie ma statutu działki budowlanej nie należy od razu rezygnować z jej zakupu. Wówczas warto sporzystać z pomocy fachowca, który pokieruje sprawy na właściwy tor. Dobry prawnik podpowie, w jaki sposób dopełnić formalności przy przekształceniu działki, założeniu księgi wieczystej, zmianie granic. Przygotuje także umowę przedstępną zabezpieczającą interesy swojego klienta. Na naszym portalu znajdziecie Państwo specjalistów zajmujących się prawem nieruchomości, notariuszy, rzeczoznawców majątkowych, radców prawnych i adwokatów, którzy wyjaśnią nawet najbardziej skomplikowane kwestie.