Szukam prawnika - kilka wskazówek, jak znaleźć dobrego prawnika

Każdy człowiek normalnie pracujący, uczący się, prowadzący własny biznes, posiadający rodzinę i codzienne obowiązki raz na jakiś czas spotyka się z problemem natury prawnej. Wówczas najlepszym wyjściem było by udanie się do profesjonalnego prawnika i uzyskanie rzetelnej porady. Niemniej jednak w naszym kraju panuje nadal nastawienie, że dobry prawnik za swą usługę zedrze z nas przysłowiowy ostatni grosz, a czy nasza sprawa zostanie rozwiązana, tak jakbyśmy sobie tego życzyli - nie wiadomo. Z takim nastawieniem albo bieg sprawy pozostawiamy samej sobie, albo rozwiązania szukamy wśród przyjaciół i znajomych, którzy przecież wiedzą lepiej. Często też przeszukujemy fora  internetowe docierając do informacji, których nie do końca rozumiemy i które nic nie wnoszą do naszej sprawy.

Jak wybrać prawnika i na co zwrócić uwagę?

Na Polskim rynku istnieje mnóstwo dobrze działających kancelarii adwokackich, radcowskich, notarialnych, komorniczych i spora część z nich cieszy się ogromnym uznaniem  i szacunkiem.  Jednak osoby, które nigdy wcześniej nie konsultowały się z prawnikiem nie mają pojęcia z usług której kancelarii skorzystać. 

Wybierając prawnika warto  zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

 

  • specjalizacja prawna, czyli zakres usług – obecnie na rynku funkcjonuje wielu prawników, którzy wyraźnie określają zakres swych usług, piszą o nich na stronie kancelarii, prowadzą blogi tematyczne. Jest to kwestia bardzo ważna, bowiem konsultacja z prawnikiem zajmującym się prowadzeniem spraw z konkretnej dziedziny prawa może pomóc zaoszczędzić czas, a często także pieniądze.
  • podejście do klienta – dobry prawnik to również taki, który ma czas dla swojego klienta przede wszystkim wówczas, gdy spotkanie zostało umówione na konkretną godzinę. Zabiegany, roztargniony, arogancki prawnik, który nie znalazł kilku minut na szczerą rozmowę ze zleceniodawcą nie jest gwarancją sumiennego zaangażowania w przyjętą sprawę. Dobry prawnik powinien wziąć swego klienta pod skrzydło, w przystępny sposób wytłumaczyć mu wszystkie zawiłości sprawy, omówić wybraną strategię, a przede wszystkim uspokoić i pozytywnie nastawić.
  • opinia byłych klientów – w dobie Internetu nie trzeba mieszkać w małym miasteczku by móc uzyskać od jego mieszkańców informacje o pracy i zaangażowaniu danego prawnika. Obecnie na portalach prawniczych znaleźć można rekomendacje osób zadowolonych lub nie z pracy wybranego prawnika. Usatysfakcjonowani klienci zazwyczaj nie szczędzą  pochwał i dobrych słów, pisząc także o cenach usługi oraz poddając inne ważne informacje.

Czy cena ma znaczenie?

 

Na rynku usług prawniczych panuje ogromna konkurencja, która i tak pozwala wybić się skutecznym, operatywnym i profesjonalnym prawnikom. Dobry adwokat, tak jak radca prawy zawsze będzie miał pełne ręce roboty niezależnie od tego ile zażąda za swą usługę. Jednakże wbrew panującym przesądom, koszty usług prawniczych nie muszą przekraczać możliwości finansowych przysłowiowego Kowalskiego.

Zazwyczaj za poradę prawną zapłacimy od 100 zł do 300 zł. Część kancelarii rezygnuje z honorarium za tzw. pierwsza poradę w przypadku, gdy zostanie wybrana do dalszego prowadzenia sprawy. Niemniej jednak całkowity koszt sprawy wyceniany jest  zazwyczaj indywidualnie i zależy przede wszystkim od jej zawiłości oraz nakładu pracy. Należy jednak pamiętać, że każdy prawnik, to człowiek z którym zawsze można próbować negocjować wysokość wynagrodzenia. 

 

Dobry prawnik zatem to nie ten, u którego koszt reprezentacji w nieskomplikowanej sprawie o rozwód zaczyna się od 10 000 zł wzwyż lecz ten, który potrafi swój czas poświęcić klientowi, jest rzeczowy i zaangażowany, a pozytywne opinie na jego temat można znaleźć w Internecie i usłyszeć od znajomych.