Publikacje

Jeżeli jesteś specjalistą i chciałbyś w tym miejscu opublikować ciekawy artykuł dotyczący Twojej pracy zawodowej, to zapraszamy do współpracy. Wyślij mail redakcja@szukamprawnika.pl

Opublikowane artykuły zostaną nagrodzone.

Wynajęcie mieszkania cudzoziemcowi – na co zwrócić uwagę?

Do Polski coraz chętniej za pracą i nauką przyjeżdżają cudzoziemcy zza wschodniej granicy Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie ale także Niemcy, Włosi, Chińczycy i Francuzi. Część z nich szuka mieszkań do wynajęcia na prywatnym rynku nieruchomości.

Redakcja szukamprawnika.pl

Dlaczego sporządzenie umowy należy zlecić prawnikowi

Prawidłowo przygotowana i odpowiednio sformowana umowa, to najistotniejsza kwestia w prawie zobowiązań. Od uregulowań umowy zależeć będzie, czy zobowiązane w ogóle istnieje. Umowa określać będzie również obowiązki stron, termin wykonania, możliwość odstąpienia od umowy oraz konsekwencje prawne w przypadku niewykonania lub niewłaściwego wykonania umowy.

Redakcja szukamprawnika.pl

Oszukany przez sklep internetowy – czy warto zgłosić sprawę do sądu i na Policję?

Zakupy przez Internet to udogodnienie XXI wieku, z którego korzystamy coraz chętniej. Dziś bez wychodzenia z domu można kupić ubrania, buty, meble, sprzęt AGD i RTV, części do samochodu - często w bardzo dobrej, promocyjnej cenie. Nie zawsze jednak kupujący ma okazję cieszyć się z udanego zakupu. Zdarza się bowiem, że pomimo uiszczenia zapłaty – dokonania przelewu na wskazane konto – zamówiony towar nie dociera, a ze sprzedającym kontakt nagle się "rozluźnia".

Redakcja szukamprawnika.pl

Mandat, czy warto przyjąć?

Kiedy, podczas jazdy nagle zamiga nam Policjant z czerwonym lizakiem, pojawiają się nerwy i niepewność. Nie zawsze bowiem kierowca zdaje sobie sprawę, iż popełnił wykroczenie. Wielokrotnie pragnie porozmawiać z Policjantami, wyjaśnić swoje zachowanie, usprawiedliwić zatrzymanie. Niekiedy kierowcy jednak są przekonani o swojej niewinności. Nie zgadzają się ze stawianymi zarzutami. Ze stróżami prawa i ich stanowiskiem można polemizować, nie warto się jednak kłócić. Na spokojnie można bronić swoich racji, przedstawiać argumenty oraz opinie i zawsze niezależnie od tego, czy z mandatem występuje Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Strażnik Miejski, czy pracownik innej instytucji można odmówić przyjęcia mandatu.

Redakcja szukamprawnika.pl

Spóźniony samolot, co mogę zrobić – krótki poradnik turysty

Okres wakacji, to czas realizacji również turystycznych planów. Polacy podróżują coraz chętniej wybierając także odległe, egzotyczne kraje. Jednak nieprzyjemna niespodzianka może pojawić się już na samym początku podróży - kiedy na lotnisku, przed wylotem na upragnione wakacje trzeba spędzić długie godziny. Sprawdź, co możesz zrobić w przypadku opóźnienia wylotu. Dowiedź się jakom pomoc możesz i powinieneś otrzymać czekając na swój lot i jakie odszkodowanie Ci przysługuje.

Redakcja szukamprawnika.pl

Wycieczka niezgodna z ofertą – jakie mam prawa?

Wymarzone i długo wyczekiwane oraz wcale nie tanie wakacje powinny przebiec idealnie, dać wytchnienie, odpoczynek i relaks. Jednakże coraz częściej wykupiona nawet w renomowanym biurze podróży wycieczka turystyczna potrafi przynieść rozczarowanie, niosąc za sobą niezadowolenie oraz poczucie zmarnowanego urlopu.

Redakcja szukamprawnika.pl

Jak odzyskać stary dług – czyli 3 kroki do windykacji długu

Jak doświadczenie życiowe wskazuje, jeśli chcesz pokłócić się lub zakończyć znajomość pożycz pieniądze. Z problemem odzyskania długu od bliskiego niegdyś kolegi, czy najlepszej przyjaciółki zmaga się wiele osób. Niekiedy długi nie sięgają więcej niż kilkaset złotych, jednak zobowiązany nie poczuwa się w ogóle do zwrotu pożyczonej kwoty, woli zerwać lub ograniczyć relacje niż uregulować stare zobowiązanie. Zobacz co możesz zrobić, by odzyskać pożyczone pieniądze. Przeczytaj, jak wygląda windykacja długu krok po kroku.

Redakcja szukamprawnika.pl

Rozwód a separacja, co wybrać?

Z roku na rok coraz więcej młodych małżeństw podejmuje decyzję o rozwodzie. Do głównych przyczyn rozpadu związków podawanych przez pary należy: niezgodność charakterów, zdrada, nałogi, przemoc, zły stosunek do rodziny i bliskich współmałżonka, rozrzutny tryb życia, niewłaściwe prowadzenie się przed ślubem. Jak pokazują statystyki małżeństwa trwałą coraz krócej, często kilka miesięcy, a młode pary żądają szybkiego rozwodu nie wnosząc nawet o orzeczenie o winie. Alternatywą dla rozwodu jest separacja. Jednak jej popularność jest znacznie mniejsza. Sądy orzekają separacje jedynie w wyjątkowych sytuacjach, przeważnie, gdy w rodzinie są małoletnie dzieci, występuje trudna sytuacja materialna lub zdrowotna, a przecież jej założeniem jest ratowanie małżeństwa. Decyzje o rozwodzie zapadają bardzo szybko, a może przed złożeniem pozwu o rozwód warto pozwolić sobie na jeszcze kilka chwil refleksji. W toku sprawy o rozwód też nie jest za późno, by zmienić swoje wnioski i żądania. Zobacz, czym jest separacja i jakie korzyści może przynieść dla Ciebie i Twojej rodziny. Jeśli masz wątpliwości poradź się profesjonalisty. Być może dobry prawnik uspokoi Twoje myśli i wyjdzie z lepszą propozycją niż rozwód.

Redakcja szukamprawnika.pl

umowa zlecenia - wzór do wypełnienia

Rozpoczynamy cykl publikacji wzorów umów najczęściej używanych w codziennym życiu. Dziś najczęściej wykorzystywana umowa - umowa zlecenia

Redakcja szukamprawnika.pl

Wakacyjny wyjazd dziecka za granicę – kiedy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?

Zgodnie z obowiązującym prawem na zagraniczny wyjazd dziecka, nawet ten, który został zorganizowany w celach wypoczynkowych i trwać ma jedynie kilka dni potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Dlatego, podpowiadamy jak powinna wyglądać zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granicę i co powinien zrobić rodzic, który nie otrzymał zgody drugiego na zabranie dziecka na zagraniczne wakacje.

Redakcja szukamprawnika.pl

Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki? - 3 kroki do udanego zakupu

Realizacja planów o budowie własnego wymarzonego domu, bardzo często poprzedzona jest potrzebą zakupu właściwej działki. Już i ta inwestycja może być nie lada wyzwaniem dla osób, które gubią się w zagmatwanych procedurach urzędowych. Jednak, by wybrać i kupić odpowiednią działkę trzeba się troszkę pofatygować, często zasięgnąć profesjonalnej pomocy – rzeczoznawcy majątkowego, dobrego prawnika, notariusza, geodety.

Redakcja szukamprawnika.pl

Jazda po alkoholu - sprawdź, jaka kara grozi za jazdę po alkoholu

Kierowca prowadzący samochód po spożyciu alkoholu musi liczyć się z faktem, że w przypadku przekroczenia dopuszczalnych przez przepisy prawne norm zawartości alkoholu we krwi może spotkać go surowa kara. Odpowiedzialności karnej nie poniesie jedynie kierowca, u którego stężenie alkoholu we krwi nie przekroczy 0,19 promila.

Redakcja szukamprawnika.pl

Czy można podważyć testament? - wskazówki dla wydziedziczonych

Jak podważyć testament i czy jest to możliwe? To pytania, które zadają sobie pominięci w testamencie spadkobiercy ustawowi, często dzieci lub wnuki, które posiadają informację, a często i pewność, że wola zmarłego, którą dzielił się za życia była inna niż ta ujawniona w testamencie. Testament własnoręczny, choć ma taką samą moc prawną, jak ten spisany przez notariusza jest łatwiej poważyć, zawsze trzeba mieć jednak twarde dowody. Osoby zainteresowane unieważnieniem testamentu mogą podnieść zarzut jego nieważności.

Redakcja szukamprawnika.pl

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Czyli o czym powinien wiedzieć dłużnik

Pozbycie się długów, rozpoczęcie nowego życia bez komorników, firm windykacyjnych, zajętego wynagrodzenia za pracę - to marzenie, które może się ziścić. Szansą na otrzymanie oddłużenia stała się bowiem możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej, z której coraz częściej korzystają dłużnicy zagubieni w spirali długów. By otrzymać oddłużenie spełnić trzeba jednak pewne warunki oraz dopełnić szeregu formalności. Nie jest to łatwa procedura ale w konsekwencji „gra warta jest świeczki”.

Redakcja szukamprawnika.pl

Działalność nierejestrowana, czyli firma bez ZUS, US i CEIDG

Konstytucja biznesu wprowadzająca w życie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez obowiązku rejestracji w CEIDG, opłacania wysokich składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz prowadzenia skomplikowanej księgowości ma być szansą dla osób, które potrafią lub chcą prowadzić własny biznes ale tylko na "pół etatu"

Redakcja szukamprawnika.pl

Jak uregulować kontakty z dzieckiem?

Kiedy kończy się związek, kwestia opieki i wychowania wspólnych dzieci powinna być sprawą priorytetową.

Redakcja szukamprawnika.pl

Mediacja w rodzinie

Mediacja to niejawny proces rozwiązywania sporu lub konfliktu np. rodzinnego, w którym przygotowany, niezależny i bezstronny mediator za dobrowolną zgodą stron pomaga im samodzielnie poradzić sobie z konfliktem

Redakcja szukamprawnika.pl

Jak złożyć pozew o rozwód?

Z pozwem o rozwód może wystąpić każdy z małżonków, składając pozew do właściwego wydziału sądu okręgowego, w rejonie którego małżonkowie wspólnie ostatnio zamieszkiwali (jeśli chociaż jedno z nich nadal tam przebywa).

Redakcja szukamprawnika.pl